Jak vybrat tapetu?

Tapety na zeď se znovu vrací do módy především díky velkému výběru dekorů a struktur. Obrazové tapety vytvoří atmosféru, kterou tak snadno nedosáhnete pouhým vymalováním interiéru. Jednoduše je také zkombinujete se zbytkem nábytku vytapetováním například jen jedné stěny nebo části místnosti. Aby byl výběr tapet co nejjednodušší, potřebujete vědět pár základních informací. Poradíme vám, jak se vyznat ve spleti materiálového složení, druhů tapet, barev a struktur.

Při výběru berte v potaz nejen barvu, ale také strukturu a materiálové složení vhodné do daného typu místnosti

Druhy tapet

Velké množství fólií a tapet na stěnu může zprvu působit lehce chaoticky. Pokud si však hned ze začátku ujasníte, jakou funkci by měla dekorace zdi či nábytku splňovat, ušetříte si několik minut dlouhého vybírání.

Tapety na zeď

Základním typem tapet jsou ty určené k pokrytí zdi. Rozlišujeme papírové, vinylové a vliesové tapety, o kterých bude v textu dále řeč. Jejich hlavní výhodou je, že vytvářejí pravidelné a na sebe navazující vzory. Dostupné jsou ve více barevných provedeních a na výběr máte skutečně z tisíce motivů. Tapety se prodávají na role, přičemž šířka se nejčastěji pohybuje od 50 do 100 cm.

Tapety na nábytek

Skvělým a jednoduchým způsobem, jak renovovat interiér, je prostřednictvím tapet na nábytek. Těmi můžete pokrýt skříňky, dveře, kuchyňské linky, lednice a další hladké povrchy. Tyto tapety bývají samolepící a k jejich aplikaci si vystačíte s nůžkami, tužkou a pravítkem.

Tapetou na nábytek můžete oživit staré dveře nebo renovovat zašlou kuchyňskou linku

Fototapety

Velmi výrazným a většinou i dominantním prvkem místnosti budou fototapety. Jedná se o celoplošný motiv nadrozměrné grafiky, která je několikanásobně zvětšena a vytištěna na tapetový materiál. Fototapetou se většinou dekoruje jen jedna stěna, která na sebe vždy upoutá pozornost. Skvěle se hodí například do dětských pokojíčků. Při výběru si pečlivě zkontrolujte rozměry stěny. Šířka a výška zdi bude podstatná, protože fototapeta se prodává jako hotový kus daného rozměru. Obvykle se skládá z více částí, které se lepí těsně vedle sebe a tak vytvoří jednolitý motiv.

Samolepící fólie

Na nesavé podklady, jako je zmiňovaný nábytek, dveře, plasty a desky, se nejčastěji používají právě vysoce odolné a snadno omyvatelné samolepící tapety. Jak bylo popsáno výše, ty jsou určené především k renovaci nábytku spíše než pro aplikaci na zeď. Pokud se přesto rozhodnete tapetovat stěnu, je třeba ji před aplikací samolepící tapety opatřit lakem nebo jiným nátěrem, aby byl povrch maximálně hladký.

Tapetou na nábytek můžete oživit staré dveře nebo renovovat zašlou kuchyňskou linku

Bordury na stěnu

Samostatnou kategorií jsou bordury na stěnu, tedy speciální dekorativní pásy, které slouží jako doplněk k tapetám či samostatně jako oživení holé zdi. Bordurami můžete rozdělit tapety na stěně, malby a jiné dekorace. Vyrábějí se v úzkých šířkách např. 5 cm, 10 cm, 15 cm.

Výběr podle materiálu

Papírové tapety

Hlavní výhodou tapet z papíru je jejich nízká cena a schopnost držet na místech, ze kterých by ostatní tapety padaly. Oproti ostatním materiálům jsou však tyto nejčastěji dvouvrstvé tapety náchylné k poškození a navlhnutí. Umisťují se proto do míst, kde se předpokládá častější výměna, tedy například dětské či studentské pokoje.

Vinylové tapety

Podobně jako papírové tapety jsou i vinylové tvořené dvěma vrstvami. Spodní vrstva se skládá z papíru a vrchní z vinylu, který lze snadno omývat. Vrchní vrstva je vyrobena způsobem horké ražby nebo napěněním, čímž tapeta dosahuje krásné povrchové struktury, např. omítky. S vinylem můžete tapetovat i částečně nerovné plochy a pro svou odolnost je perfektním řešením do vstupních chodeb, ale i koupelen či kuchyní.

Vinylové tapety se skvěle hodí také do vstupních prostor a chodeb

Vliesové tapety

Pokud hledáte kvalitní, prodyšnou a stálobarevnou tapetu do obývacího pokoje, sáhněte po vliesovém provedení. Vlies je směs buničiny se syntetickými textilními vlákny. Jde o dvouvrstvé tapety se spodní vrstvou z vliesu a vrchní z vinylu. Vlies je poměrně nový materiál, který je oblíbený pro svou pružnost a jednoduchou aplikaci. Díky výborné tepelné a zvukové izolaci se používají do celé řady interiérů od obývacích pokojů, ložnic, ale i restaurací či hotelů.

Textilní tapety

Tapety vyrobené z textilu se používají především do luxusních prostor reprezentativních sálů, elegantních obývacích pokojů a ložnic. Díky vyšší hmotnosti výborně poslouží také coby tepelné a zvukové izolace. Nejčastěji bývají tvořené spodní papírovou nebo vliesovou vrstvou. Jejich nevýhodou je absorpce okolních pachů. Z toho důvodu by se v místnosti tapetované textilem nemělo kouřit.

Na co se zaměřit

Barvy

Neopomenutelný faktor při výběru tapet je i jejich barevné provedení. Barvy ovlivňují naše pocity, náladu a dokáží vytvořit útulnou atmosféru domova. Každá barva má své vlastnosti, kterým byste měli věnovat pozornost. Výběr tapety přizpůsobte místnosti. Do menších pokojů vybírejte světlejší odstíny a tmavé barvy používejte s mírou. Naopak ve velkých a otevřených prostorách můžete být odvážnější a dovolit si výrazné vzory a tmavší barvy.

Vlastnosti barev
  • Fialová: melancholická, mystická, umělecká, introvertní
  • Modrá: studená, svěží, uklidňující, duchovní
  • Zelená: přírodní, svěží, důvěrná, uklidňující, harmonizující
  • Šedá: nenápadná, rozumná, pasivní, stabilní
  • Černá: tajemná, stísňující, hluboká, udržující odstup
  • Bílá: otevřená, nevinná, chladná, sterilní
  • Oranžová: veselá, dynamická, energická, povzbuzující, optimistická
  • Žlutá: otevírající, dynamická, veselá, lehkomyslná
  • Červená: vyzývavá, materiální, posilující, agresivní, vášnivá
  • Růžová: ženská, rozšiřující, emoční, něžná
  • Hnědá: útulná, nenáročná, odolná, důvěrná

Kromě nábytku a ostatních dekorací pokoje se zaměřte také na vhodnou kombinaci stěn a podlahy. Tmavší podlaha vytváří základ, který dává místnosti stabilitu a jistotu. Pokud jsou stěny udržovány světlé, působí místnost vzdušně a prostorně. Tmavě zdůrazněna stěna místnost zkracuje. Potřebujete-li prostor spíše prodloužit do výšky, vybírejte tmavší podlahy spolu se stěnou a světlý strop.

Svislé pruhy místnost zužují a přidávají jí na výšce. Vodorovné pruhy místnost snižují a rozšiřují. Decentní vodorovné zdůraznění v dolní třetině plochy stěny dodává pokoji klid a šířku.

Vzor a motiv

To, jak bude celkově daný pokoj vnímán, velmi závisí na barevnosti a motivu tapet. Ty dokážou celou místnost rázem oživit a proměnit k nepoznání. Podobně jako barvy i vzory mohou pokoj opticky zvětšit a zmenšit. Pokud jste se zhlédli ve výrazném vzoru či fototapetě, přizpůsobte této nápadné dekoraci celkový styl pokoje. Jelikož tapeta upoutá na první pohled, je třeba přistupovat ke zbytku místnosti o něco střídměji a nesnažit se originální dekoraci ještě něčím doplnit a přebít.

Dominantní stěna může být tvořena fototapetou či výraznějším vzorem

Fototapetou se většinou opatřuje jen jedna stěna (tzv. dominantní), nejlépe ta naproti hlavním dveřím v místnosti, případně ta, která je nejméně přerušovaná okenními nebo dveřními otvory. Kromě dominantní stěny existuje tzv. vodící. Jejím hlavním cílem není upoutat pozornost jako v případě výrazné dominantní zdi, ale směřovat zrak na určitý cíl. Jedná se většinou o dlouhé a úzké prostory, kterým vhodně zvolená tapeta pomůže vyrovnat architektonické nesrovnalosti či překonat monotónnost prostoru.

Velké motivy v tmavých tónech zmenšují plochy stěn a posouvají proporce. Malé světlé vzory naopak místnost opticky rozšiřují.

Výběr motivu je velmi individuální a také závisí na charakteru místnosti. Pokud máte rádi ruch velkoměsta, můžete sáhnout po fotografii New Yorku nebo Paříže. Velmi oblíbené jsou dále přírodní motivy, fotky lesa či květin, které navozují klid a harmonii.

Nejčastější otázky

Jak zjistit spotřebu tapety?

Nejdůležitějším údajem bude šířka role a raport – opakování vzoru. Raport tapety se označuje piktogramem a číslem, např. 32, 40, 64, 70. Nejčastěji je to číslo 64, tzn. že se vzor opakuje každých 64 cm. Pokud máte stěnu vysokou 2,5 m, tak se daný vzor na tapetě zopakuje přibližně čtyřikrát. Další pás musíte posunout tak, aby vzor navazoval, tehdy musíte nějakou část z tapety odstřihnout.

Střídání vzorů zjistíte podle hodnot raportu, nejčastěji jde o 64cm šířky

Jaké lepidlo na tapety?

Lepidlo je důležitá součást tapetování. Každý prodejce by měl doporučit nejvhodnější typ a množství. Všechna kvalitní lepidla jsou balena pouze v prášku. Připravená tekutá hmota má poté životnost pouze pár dní. Pro přípravu lepidla budete potřebovat dostatek vody. V tuto chvíli se řiďte návodem, nikdy nedávejte více vody než je uvedeno na štítku produktu, tapety by potom na stěně nemusely správně držet. Vlažnou vodu v nádobě roztočte hladítkem a postupně přidávejte prášek.

Aplikace tapety

Každé tapetování se liší v závislosti na daném typu tapety. Nejjednodušší je pochopitelně samolepící fólie, hned po ní vlies, u kterého se lepidlo nanáší pouze na stěnu a jedná se o tzv. lepení za sucha. Naopak na papírové a vinylové tapety je třeba lepidlo nanést napřímo, díky čemuž tapety lehce navlhnou a budou připravené k lepení. Na zeď musíte v tomto případě lepidlo aplikovat také.

Abyste se vyvarovali vzduchovým bublinám, vyhlaďte tapetu směrem od středu ke krajům.

Nábytkové tapety je před nanesením nutné změřit a sestříhat. Pomocí tužky a pravítka si na ně předkreslete zvolený tvar a nůžkami vystřihněte. Poté odlepte zhruba 10 cm spodního papíru a přiložte tapetu na hrany nábytku. Pomalým táhlým pohybem stahujte zbytek spodního papíru a uhlazujte nejlépe stěrkou od středu ke stranám. Pokud by na povrchu vznikly bubliny, opatrně je propíchněte špendlíkem a uhlaďte.